Опис тварини. Білочка
Глибина, системність та інші якості знань значною мірою залежать як від розумових, так і від психологічних та фізичних відмінностей учнів.
На думку психологів, однаковим підходом до школярів на всіх етапах уроку є результативний, бо вони по-різному сприймають матеріал. Тому важливо акцентувати увагу на різноплановості кожної особистості, створити ефективні навчальні ситуації, які б спонукали учнівський інтерес до активної пізнавальної діяльності. В умовах класу, де учні з комбінованими вадами (як, наприклад, ДЦП та важкі вади зору чи ДЦП та вади слуху), навчання при класно-урочній системі можливе лише за використання диференційованої та індивідуальної форм, а це — ніщо інше, як інтерактивне навчання (практика через дію, навчання інших, негайне застосування набутих знань). Такий підхід передбачає досягнення дітьми однакової мети, проте різними шляхами (враховуючи їхні неоднакові навчально- пізнавальні можливості).
Одним із важливих завдань, які стоять перед | учителем спеціальної школи, є розвиток мовлення та мислення школярів. Метою уроків ї розвитку зв´язного мовлення в такому класі є забезпечення яскравого сприймання та відображення зовнішнього світу.
Створення специфічних дидактичних умов є чи не єдиним шляхом реалізації даної мети. Цей процес включає постійне спостереження, адаптування матеріалів та знань, отримання інформації від сімей, взаємодію з дітьми, метою якої є підтримка ´їхнього індивідуального розвитку.
Програма для навчання учнів із розумовою відсталістю рекомендує певні теми з розвитку мовлення.
Пропоную свої наробки за темою «Свійські та дикі тварини» та конспект уроку.
ТЕМА УРОКУ. Опис тварини. Білочка
Мета уроку:
* Продовжити знайомити учнів із тваринами лісу, їх місцем і способом життя, зовнішнім виглядом.
* Повторити назви частин тіла, розглянути їх призначення.
* Вчити знаходити, показувати частини тіла тварин на іграшці.
* Розвивати дрібну, загальну моторику. Розвивати зорову, слухову увагу, наочно-образне мислення, тактильну пам´ять.
* Стимулювати мовну активність.
* Вчити відповідати на звернене мовлення, наслідувати звуко- вимову.
* Збагачувати пасивний словник: китички, дупло, харчі, намистинки, золотисте.
* Закріпити назви кольорів.
* Виховувати акуратність, уміння слухати інструкцію до кінця, х Формувати вміння працювати разом.
Обладнання: іграшка білочки, сюжетні малюнки з життя білки, «чарівний мішечок», шишки, горішки, індивідуальні картки, кольорові олівці.
Тип уроку: комбінований урок з розвитку зв´язного мовлення.
Хід уроку
І. ЗАГАЛЬНОКОРЕКЦІЙНИЙ ЕТАП
►► Організаційна частина
Подивіться, скільки , гостей прийшло до нас на урок! Привітаймося з ними. А тепер ви будете дивитися тільки на мене і слухати, лише мене.
►► Нервово-психологічна підготовка — привітання
Нехай кожен привітається сам із собою.
Діти показують частини тіла, які називає вчитель.
— Доброго ранку, оченята!
— Доброго ранку, вушка!
— Доброго ранку, носику!
— Доброго ранку, шийко!
— Доброго ранку, спинко!
— Доброго ранку, животику!
— Доброго ранку, ніжки!
— Доброго ранку, ручки!
— Доброго ранку, голово! —
— Ось яка я красива!
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
►► Повідомлення теми і завданнь уроку
Сьогодні ми з вами завітаємо до лісу. Зустрінемося з його мешканкою й уважно її розглянемо. А пізніше ви розповісте мені, якою вона була. Але всі ми знаємо, що в гості ходять із гостинцями. Як нам вибрати гостинці, якщо не знаємо хто вона?
На дошці прочитайте вірш й у ньому знайдете підказку.
Бігли діти повз ялинку
І побачили хатинку,
Лісова пустунка там
Оселилась — і діткам
Чемно лапку подавала,
Ківш грибів подарувала,
А тоді — себе назвала. (Білочка)
►►Дидактична гра «Чарівний мішечок»
— А тепер виберемо гостинці для білочки. По черзі засовуємо руку в мішок і виймаємо те, що я вкажу (у мішку є шишки та горішки).
* Дістань те, що колеться (шишку).
* Дістань те, що маленьке і гладеньке (горішок). Все складемо в кошик — і в дорогу!
►► Аналіз малюнків «У лісі»
- Білчина сім’я розбирає гостинці.
- Житло білки (дупло).
Словник:
* Ласунка — любить ласощі (смачненьке).
* Дупло — хатка в стовбурі дерева.
* Запас харчів — їжа на потім.
— Яка білочка? Де вона живе? Що вона їсть?
►► Фізкультхвилинка
Ми з вами вже втомилися, дорога до лісу дуже далека. Зробимо фізкультхвилинку.
Учні імітують рухи вчителя.
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце.
Справа стежечка — до шишки,
Зліва стежка — до горішка.
Сонце світить нам в очиці,
Просить всіх нас зажмуриться.
►► Опис білочки
— А тепер, діти, розплющіть очі. Кого ми бачимо?
— Так, це білочка. І вона прийшла до нас зі своїми гостинцями.
►► Аналіз зовнішнього вигляду білки
(за допомогою зору та дотику на основі розгляду іграшки білки та порівняння своїх частин тіла)
— Що це? (Голова)
— Де вушка? Які вони? Для чого вони?
— Де носик? Який він? Для чого він?
— Де ротик? Для чого він?
— Що це? (Спинка) Яка вона?
— Що це? (Хвіст) Який він?
— А чим білочка бере їжу? Чим скаче? (Лапки)
►► Робота за індивідуальними картками
►► Розфарбовування білочки кольоровими олівцями
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Про що ми сьогодні говорили? Що вам сподобалося?
— А зараз білочка перевірить, що ви запам’ятали.
* Око —... (бачить), вухо —... (чує),
* Носик —... (запахи пильнує).
* Ротик —... (щоб ми розмовляли)
* І смачненьке щось... (жували).
— Як ви гадаєте, ми впоралися з усіма завданнями білочки?
— Молодці, діти! Ось вам і гостинці від білочки.
Склади опис білочки
Склади опис лисиці
Склади опис корови
Склади опис зайця
Склади опис кота
Склади опис півня