Диференціація звуків [д] — [т]
Мета: навчити учнів розрізняти звуки [д] — [т] як в усному мовленні, так і на письмі за допомогою складів, слів; уточнити знання про ознаки дзвінких і глухих приголосних (артикуляцію та звучання); учити добирати прикметники до іменників; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість; виховувати любов до тварин.
Обладнання: дзеркала, артикуляційні схеми, прикріплене до дошки паперове відро, малюнки, таблиці, роздавальний матеріал, діапроектор.
Хід заняття
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
- Організація учнів до роботи
- Психологічний настрій класу
— Доброго ранку! — мовлю за звичаєм.
— Доброго ранку! — кожному зичу я.
— Доброго ранку! —людям бажаю.
І посміхаються теж мені люди,
Добрі слова ж бо для кожного любі.
— Повернулися один до одного, посмішкою привіталися. Повернулися до наших гостей і теж привітала їх. А тепер запрошую вас всіхдо співпраці.
- Робота над чистомовкою
Продзвенів дзвінок,
Починаємо урок.
З чого ж нам його почати?
Чистомовку проказати!
Та-та-та — гарна хата у крота.
То-то-то — в ній дуже чисто.
Ди-ди-ди — дибали діди.
Ду-ду-ду — на річку піду.
— Діти, сьогодні до нас на урок прийшла ще одна гостя, а хто вона — відгадайте.
Прийшла кума із довгим віником,
на бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
та й замела мітлою слід... (Лисиця)
Вона хоче подивитися, чи вмієте ви розрізняти звуки, чи не допускаєте помилок під час письма. Лисичка дуже хитра і підготувала вам багато сюрпризів.
- Виділення парних приголосних звуків зі слів, що називають предмети
Ось наша гостя принесла вам малюнки. Розгляньте і назвіть, що на них намальовано. (Дерево, тигр тощо)
— Які перші звуки в цих словах? ([д] і [т])
— Назвіть всі слова, на початку яких ви чуєте звук [д]; потім слова зі звуком [т].
- Повідомлення теми, мети заняття. Мотивація навчальної діяльності
— Для того щоб грамотно писати на уроках, не допускати помилок у диктантах та під час читання, сьогодні ми будемо розрізняти звуки [д] — [т] між собою.
ІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ ЗАНЯТТЯ
- Артикуляція звуків [д] — [т] перед дзеркалом, їх порівняльна характеристика
- [д] — приголосний, ротовий, взривний, дзвінкий, твердий, середньоязичний.
- [т] — приголосний, ротовий, взривний, глухий, твердий, передньоязичний.
- Робота над скоромовкою
Вітер віє, дощ іде.
Під дощем ведмідь бреде І Мариночку веде.
- Співставлення звука і букви
— Яка буква позначає звук [д] ? Знайдіть букву в абетці, покажіть її.
Аналогічно працюємо зі звуком [т].
О Диференціація звуків [д] — [т] у складах
— Діти, скажіть, що любить їсти наша гостя? (Курей, мишей, зайців)
— Пам’ятаєте казку «Лисичка-сестричка та Вовчик-панібрат»?
— Що примусила робити лисичка вовка? (Ловити рибу хвостом.)
— Сьогодні ми допоможемо вовкові наловити риби, і нехай вони з лисичкою ласують удвох. У вас на партах лежать намальовані рибки із завданнями. Вам слід по черзі прочитати склади, вимовляючи чітко звуки. А щоб наші гості їх краще чули, ми будемо користуватися мікрофоном. Тепер читаємо склади з буквою Д, потім із — Т. Який звук позначає буква Д, буква Т?
Утворити слова:
* ре, де, во;
* тер, ві;
* т, а, м, у, н.
Рибку зловили, складаємо її у відро, прикріплене до дошки.
— У нас є ще одна велика рибина, яку теж у казці ловив вовк і не зміг її вийняти з ополонки. Давайте допоможемо йому. А щоб її виловити, треба прочитати пари слів:
* Толя — доля;
* куток — гудок;
* твір — двір;
* тин — дим.
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
- Робота із сигнальними картками «Д» і «Т»
Дуб, трава, подушка, робота, тигр, листки, дерево, город, вітер, сад.
- Каліграфічна хвилинка
Продовжимо заняття без зупинки —
Проведемо каліграфічну хвилинку.
►► Списування складів з екрана через діапроектор
ТА-ДА |
АТ-АД |
ТО - ДО |
ОТ-ОД |
ТИ — ДИ |
ИТ — ИД |
- Фізкультхвилинка
В’ється, стука молоток, поправляє нам садок.
Ним ви цвяхи заб’єте, схожий він на букву Т.
— Лисичка йшла до нас у гості й по дорозі зустріла ведмедика. Він її так налякав, що вона загубила своїх діток і не може їх знайти. А вони заховалися у вас на партах. Як ми назвемо діток лисички? (Лисенята)
— Якщо ви зробите завдання, яке вони вам приготували, то мама їх знайде.
- Диференціація [д] — [т] у словах
— Уставте пропущені букви Д — Т.
Завдання диференційоване, написане для кожного на зображеннях лисенят: ...им, лис...ок, ...ерево, ...елефон, бу...инок, сере...а, ...рава, ві...ро.
— Молодці! Виконали завдання, повернули лисичці діток. А тепер повторимо, як же називаються дітки лисички? (Лисенята)
— Пригадайте, яка в нас лисичка? (Хитра, розумна, красива)
- Добір прикметників
— Який у неї хвіст? (Великий, пухнастий)
— Якого кольору шерсть? (Жовтогарячого)
— А на кого найбільше любить полювати лисичка? (На молоденьких півників)
— Пригадаймо, який півник? (Голосистий, співучий, різнокольоровий, яскравий, хвостатий, поважний)
— Що ми можемо сказати про півника? (Він дуже рано встає і всіх своєю пісенькою будить.)
- Робота із загадками
На дошці зроблене з паперу дерево з кишеньками. На партах лежать паперові півники, і на них зі зворотного боку наклеєні відгадки.
— Я загадуватиму загадки, а ви шукайте відгадки. Відгадуєте, і мерщій ховаєте півника на дерево, щоб не схопила лисичка.
Влітку одягається, а взимку одягу цурається. (Дерево)
Клишоногий, вайлуватий, ходить лісом дід мохнатий, їсть малину, мед бджолиний, цілу зиму міцно спить.
Смокче лапу хто?.. (Ведмідь)
Щось пухнасте, срібно-біле,
Молоко із миски пило.
Муркнуло після сніданку,
Захотіло ще сметанки. (Кіт)
- Звуковий аналіз слів-відгадок «дерево», «кіт» (у дошки та на місцях за допомогою фішок)
— Позначте звуки [д] — [т] буквами. (Діти позначають.)
— Молодці! Урятували півника від хитрої лисички.
- Робота над словами-паронімами в реченнях «Сміймося разом»
— Знайдіть помилку й замініть букву.
Мама з точками пішла по дорозі край села.
Сіли в ложку — та айда, річкою пливе вода.
На галявині весною виріс зубок молодий.
IV. ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ
- Оцінювання
- Повторення вивченої скоромовки
- Вправа на релаксацію
Зайчик прудко так літає (стрибає),
Пташка весело стрибає (літає),
Швидко пробіжить ведмідь (лис),
А в барлозі лиска спить (ведмідь).