Свистячі звуки. Заняття 25


Зміст : Диференціація звуків "з" - "дз" у складах, словах, реченнях.

Мета : Вчити розрізняти ці звуки у вимові і на письмі, розвивати навички звуко-буквеногоаналізу слів.

Обладнання : Склади, м’яч, картки з словами, прапорці червоні, сині, з буквами з , дз , предметнімалюки.

Хід заняття

I. Повторити артикуляції звуків "з" і "дз", сказати, чим вони відрізняються.

Правильна артикуляція звука "дз" подібна до артикуляції звука "а". Звук "дз" - африкат, складається з двох елементів - зімкнення і щілини.

1. Чітко прочитати склади.

за-дза аза-адза

зо-дзо озо-одзо

зу-дзу узу-удзу

зи-дзи изи-идзи

зе-дзе езе-едзе

2. Гра з м’ячем "Навпаки" (див. заняття 24).

3. Диференціація звуків на слух.

Роздати прапорці з буквами д і дз . Логопед вимовляє слова: інша, дзиґа, завод, дзвони, зуби, дзенькати, зоря, дзеркало; дзбан, зуби, кукурудза, ковзани, гроза, ґудзик, дзвоник, зубило. Діти піднімають відповідний прапорець з буквою д або дз.

4. Скласти з поданих слів речення.

Майданчиках, дитячих, на, пісні, дзвенять.

Пташки, лісі, у, співають, дзвінко.

Деревах, на, листя, зазеленіло.

Травичка, з’явилась, молоденька.

Зернятка, діти, кукурудзи, посіяли.

Гвіздок, забив, Захар.

Землю, замело, снігом, мерзлу.

5. Розвиток логічного мислення. Відгадати загадки.

В’ється вірьовка, на кінці головка. (Змія).

Білі зуби має,

але всі ховає.

Довгі коси має,

та не заплітає. (Кукурудза.)

***

Що це біле землю криє?

Чому сонечко не гріє?

Хто шибки розмалював?

Хто це річку закував? (Сніг, зима, мороз.)

***

Танцює крихітка, а всього одна ніжка. (Дзиґа.)

***

Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик).

Проаналізувати відгадки.

6. Вивчити скоромовку:

Зяблик

Зяблик з дуба здибав здобу і здовбав ту здобу дзьобом .

Пояснити підкреслені слова. Проаналізувати слова із звуками „зд” і "дз".

Скласти оповідання за серією малюнків.

II. Підбиття підсумків заняття, оцінювання роботи дітей.

III. Домашнє завдання: вивчити скоромовку "Зяблик".

загрузка...
 

Вгору