Тема: Звук [А], позначення його буквою "А"


Мета: Вчити учнів вірно артикулювати звук „а”.

Навчальна: - вивчити з дітьми звук [а] та букву „а”, якою він позначається на письмі, вчити виділяти звук в словах, реченнях, текстах, удосконалювати культуру мовлення, звуковимову. Працювати над збагаченням словникового запасу, активізація словника.

Розвивальна : - розвивати зв’язне мовлення , уяву, увагу,память, логічне мислення;

Виховна: - виховувати товариськість, позитивне ставлення до навчання.

Обладнання: - предметні малюнки, таблиці , графічні схеми речень.

Хід заняття

І. АРТИКУЛЯЦІЙНА РОЗМИНКА.

1. „Кидання” твердих звуків логопедом, а учні „відкидають” назад м’які звуки і навпаки:

к – к’, л – л’, с – с’, д – д’, т – т’;

р – р’, н’ –н, з’ – з, ц’ – ц і т. д.

2. „Посадіть” на язичок звук [а]; „кидання” твердих складів з [а] і „відкидання логопеду назад складів з м’яким звуком:

на – ня, ла – ля, ра – ря, та – тя, ца – ця, па – пя.

3.Злиття окремих звуків у склади:

ра, ва, со, ню, ля, ті.

4.Гра „Впіймай звук”. Слухання вірша.

Алла рано – рано встала,

Алла дня цього чекала,

Алла в цей осінній час

Йде до школи в перший клас.

Логопед: Діти, а зараз я буду читати вірш повільно, а ви , коли почуєте звук „а” ,будете плескати в долоні.Добре?

Молодці діти. Вірно ви визначали звук «а».

II. Повідомлення теми заняття.

Сьогодні ми з вами познайомимося з буквою «а», яка відкриває український алфавіт, будемо вправлятися в артикуляції звука «а», вивчати її графіку.

1. Артикуляція звука „а”. Пояснюється артикуляція звука.

Звук „а” вимовляється чітко, виразно. Ротова порожнина відкрита, струмінь видихуваного повітря не потрапляє на перешкоди мовних органів. Язик у задній частині рота піднімається до м’якого піднебіння.Цей звук вимовляється лише за допомогою голосу.

2. Практичні вправи в артикуляції звука ”а”. Інтонування:

- радісно; - злякано; - присормити;

- здивовано; - агресивно; - похвалити;

- розчаровано; - як колискова; - похвастатись;

- Який це звук – голосний чи приголосний? Як його позначити на схемі?

3. Робота в парах. Гра „Полювання”на звук [а].

Діти в класі шукають предмети, назви яких містять звук „а”( клас, парта, дошка, книга, підлога, ручка, крейда...).

Визначення позиції звука в словах, складання звукових схем окремих слів( на дошці та на партах).

-У кого сусід впорався з завданням правильно? (Аплодисменти за уважність).

Введення слів у речення; складання графічних схем.

4.Пальчикова гімнастика.

- Діти ми з вами говорили, міркували ,визначали місце звука в словах, знаходили його. А тепер попрацюють наші пальчики.

а) Метелик

б) Пропелер

в)Маляр

г)Заводні машинки.

5.Робота за таблицею:

- виділення звука « а» в назвах предметів, зображених на картині «Лікар оглядає дівчинку»;

-визначення місця звука в назвах предметних картинок:

мак; лампа; ручка; апельсин; абрикос; плащ; шарф; собака; коза;

Фізкультхвилинка.

Лісовичок Ох встав на мох,

Ручками помахав, весело пострибав,

Нахил вправо, нахил вліво

І беремося за діло

6. Ознайомлення з буквою, її алфавітною назвою, аналіз графічної форми букви.

А яка ж та буква А?

Що нагадує вона?

Досить схожих є прикмет:

Мов шпаківня, мов намет,

Мов курінь, що на баштані,

Буква А здалася Тані.

III. Розвиток зв´язного мовлення.

1.Гра « Допитливий» (всі відповіді починаються на А).

- Як тебе звати?(Андрій, Антон,Артем, Анна, Аліна,Аліса,Алла...)

-Звідки ти приїхав?( З Америки, Африки,Австралії, Австрії, Азії,Аляски..)

-Що там росте?( Абрикоси, апельсини, агрус, ананаси..)

-Чим ти поїдеш назад? ( Автобусом, автомобілем)

- Який подарунок привезеш мамі і татові?( Айстри, альбом, акваріум)

2.Складаемо казку.

На узліссі жило звірятко, в назві якого був звук «а».

Відгадайте, хто б це міг бути?( Заєць)

У нього був город, на якому він вирощував овочі, в назві яких був звук « а».

Як ви гадаєте, що це за овочі? ( капуста , редька, картопля, морква, петрушка кабачки).Восени він зібрав урожай і покликав на обід своїх сусідів. Хто прийшов до зайчика?(Їжак, мишка, каченя,кішка ,жабка..)

Кожен приніс зайцю іграшку для його діток-зайчат. Як ви думаєте, що це за іграшки?( Машина, піраміда..)Зайченята були дуже раді!

Зайчики були чемні. Що вони сказали гостям на прощання?( Дякуємо,до побачення).

IV. Підсумок заняття.

-Зайчик вдячний вам за казку і питає:

- Діти, вам сподобалося заняття?

-Яку букву ви сьогодні вивчали?

-Сподобалося вам працювати в парах? Чому?

- Давайте поапладуємо собі за працьовитість і старанність.

загрузка...
 

Вгору