Тема: Звук [Ш] буква "Ша". Читання слів, речень. Заучування скоромовки.


Мета: Вчити учнів вірно артикулювати звук "ш".

Навчальна: вчити виділяти звук "ш" в словах, реченнях, текстах,удосконалювати культуру мовлення, звуковимову. Працювати над збагаченням словникового запасу, активізація словника.

Розвuваюча: розвивати зв´язне мовлення, увагу, пам´ять логічне мислення, удосконалювати граматичнийряд (вчити правильно будувати і поширювати речення).

Виховна:виховувати бажання допомагати меншим друзям, почуття колектиВІЗМУ.

Обладнання: предметні малюнки, таблиці, запис на дошці, індивідуальні картки, звукові фішки, д/гра "У магазині".

Хід заняття.

І. Логопед: У нас сьогодні незвичайне заняття, сьогодні День народження букви.

А якої ви зараз відгадаєте. Уважно про слухайте вірш і назвіть той звук який я буду виділяти.

На шосе шумлять машини.

Лиш шпаркі шурхочуть шини. (В. Лучук)

Діти - звук "Ш"

ІІ. Так, діти. Вірно ви назвали звук зараз ми будемо тренуватися вірно його вимовляти, виділяти в словах, реченнях.

1. На набірному полотні малюнки: шишка, шило, шуба, шарф.

- Яким звуком починаються ці слова? (Ш)

- Який це звук? (приголосний)

Де знаходиться кінчик язика? (За верхніми зубами)

Логопед: - При вимові звука "ш" язик знаходиться за верхніми зубами, струмінь повітря теплий, утворює характерний шум, що нагадує шипіння, голосові зв´язки не напружені, голос не утворюється, губи направлені вперед.

- Який струмінь повітря ви відчуваєте під час вимови звука "ш"?

(теплий).

2. Виконання ортоепічних завдань. - Як шипить змія? (ш...)

Як шипить гусак? (ш...)

Як шипить здута шин а ? (ш...)

3. Вправи на закріплення правильної артикуляції звука "ш".

Чашечка.

Грибочок

Смачне варення.

4. Гра "Впіймай звук" - діти плескають в долоні почувши слова зі звуком "ш"

суниця, шарф, шарада, білка, шуба, шорти, шипшина, школа, клас,

портфель, штора.

5. Вимова чистомовок.

Ша-ша-ша - бігає лоша,

Шу-шу-шу - шубу просушу,

Ше-ше-ше - говоріть тихіше,

Аш-аш-аш - лісовий шалаш.

6. Робота в парах. Моделювання звукової будови слова.

За допомогою фішок складіть звукові слів.

- шалаш 1-0-0- І, машина 1-0-0-0 І

Робота зі складовими табличками. Визначте складову будову слова.

[І] , [ІІ]

7. Називання слів із звуком "ш" під час гри "У магазині"

- Вирішила буква "ша" відсвяткувати свій день народження. Допоможіть

їй приготуватися. Вирушаємо у магазин. Придбайте лише ті предмети в назвах яких є звук "ш".

у секції одягу - куртка, шаровари, шорти, штани.

у секції взуття - чоботи, шльопанці, туфлі.

у секції канцтоварів - зошит, гуаш, туш, ручка, лінійка. у секції іграшок - машинка, лялька, м´яч, матрьошка.

(Назвати предмет, визначити місце звука"ш")

8. Пальчикова гімнастика.

- Діти ми з вами говорили, міркували, визначали місце звука в словах,

знаходили його. А тепер попрацюють наші ручки.

а) Пташки,

б) Звірятко,

в) Квіточка,

г) Брати-лінивці

9. Читання слів, речень з буквою "та" у комбінованій формі.

1) Для__________нема звіра страшнішого від__________

Логопед:

В яких словах є звук "ш"?

у слові мишка де знаходиться звук "ш"?

2)Замініть букву у слові так, щоб утворилося нове слово

.ишка

ш.шка

.ашка

юшка

- Ось і подружилися мишка з кішкою.

10. Фізхвилинка

Все у мишки вже в порядку

Вийшла мишка на зарядку

Лапки вгору, лапки вниз

Й роззиралася геть скрізь.

І на місці поскакала,

І вставала, й присідала

Головою покрутила

Вітрячка вона зробила

Потім лапки опустила

І взялась собі до діла.

11. Робота в зошитах. Скласти з карточки речення та підкреслити букву "ша" .

Учні грали у шахи, шашки і розгадували шаради.

Логопед: - А тепер обміняйтесь зошитами і перевірте один одного.

Виправте помилки олівцями.

12. Робота з текстом.

Мчить машина за машинами

Шелестить машина шинами

Раптом щось щось залізло в колесо.

- Ти навіщо, цвяше, колешся?

Зупинилася машина

Зашипіла тихо шина: ш-ш-ш...

(Читає логопед, читають діти ланцюжком).

Логопед:

Про що говориться у віршику? (про машину)

Що трапилось з колесом? (наїхало на цвях)

Чому зупинилася машина? (спустила шина)

Відшукайте слова із звуком "ш" і назвіть їх (машина,...)

Визначте місце знаходження звука "ш" в цих словах.

ІІІ. Підсумок заняття.

Логопед: - Діти, яку букву ми сьогодні вчилися вірно, чітко вимовляти,

визначати у словах?

Букву "Ша"

Що ми ще робили на занятті?

Гралися в ігри, писали в зошитах, виконували артикуляційні вправи, читали текст.

Логопед: Все це ми робили для того, щоб ваша мова була виразна, чітка і зрозуміла.

загрузка...
 

Вгору