Тема: Чарівниця зима
Мета:
Навчальна : вправляти дітей у чіткій вимові звука – р -,учити виділяти звук в складах, словах, визначати кількість складів у слові, наголос.
Розвивальна: розвивати логічне та образне мислення, спостереження ,увагу, пам’ять.
Корекційна : Вдосконалення навичок читання, правильної звуковимови, чітких артикуляційних рухів.
Виховна :виховувати інтерес до природи, до всього живого.
Обладнання : малюнки, паперові сніжинки, ялинкові іграшки, кубики з буквами, схеми слів.
Хід заняття.
І. Орг. момент.
Логопед. Добрий день, діти! Сьогодні в нас незвичайне заняття, а подорож до лісової галявини,назустріч з чарівницею – зимою. Подивіться, будь- ласка,на малюнок і відгадайте загадку.
Мета : розвиток пізнавальних здібностей, пам.яті.
Стало біло навкруги - -я розтрушую сніги,
Нагоняю холоди, води сковую в льоди –
В дружбі з дітьми я всіма,
Назовіть мене? (Зима.)
Логопед. В яку пору року проходить наше заняття ? Зима тільки на порозі, але ми вирушимо їй назустріч, назустріч веселому святу, а якому , ви дізнаєтесь ,коли прочитаєте слова на кубиках.
( Діти складають з букв написаних на кубиках ,вислів і читають його – Новий рік.)
ІI. Основна частина.
Логопед. 1. Діти! Щоб потрапити на лісову галявину нам потрібно подолати різні перешкоди, які виникнуть на нашому шляху і тоді ми зустрінемося з Зимою. Зараз потрібно прочитати слова, визначити кількість складів в ньому, наголошений склад і знайти відповідну схему слова, а в конвертах знаходяться малюнки до цих слів.
( Діти читають слова, визначають кількість складів, наголошений склад , знаходять схему і відкривають конверти.)
2.На набірному полотні виставляють малюнки : рука, руки, рак, риба
- Яким звуком починаються ці слова? (звуком – р-)
- Який це звук? ( приголосний)
- Де знаходиться кінчик язика? ( біля верхніх зубів, вгорі, тремтить.)
- Який відчувається струмінь повітря? (приривчастий)
(Логопед виставляє іграшки собачки і тигреня)
- Давайте пригадаємо, як собачка гарчить (Гр-р-р)
- Тигреня мале ричить? (Р-р-р).
3. Вправи на закріплення правильної артикуляції звука –р-
Мета: розвиток артикуляційної моторики – м.язів язика.
1.а). Грибок.
б). Маляр.
в).Барабанщики.
г ).Балалайка.
2. Гра « Придумай слово» - учні придумують слова зі звуком р ( в усіх позиціях )
Мета : розвивати мислення, збагачувати словниковий запас.
3. Гра « Впіймай звук»- діти плескають в долоні почувши слова зі звуком –р-.
Мета : розвиток фонематичного сприймання, слухової уваги.
4. Вимова жартівливих чистомовок :
ра-ра-ра – весела гра,
ро-ро-ро - нове перо,
ру-ру-ру- з дошки,
рік-рік-рік- скоро Новий рік.
4.Логопед. А зараз ми з вами сядемо у літаки і вирушимо в путь. Рухлива гра «Літаки».( Діти імітують політ на літаках – руки в сторони, рухи спочатку повільні – ходьба, далі швидше – біг і уповільнення - посадка).
- Ой, куди ми пирилетіли? Яка чудова лісова галявина! Зимовий ліс завжди нагадує казку. Усе в ньому чарівне, незвичайне. Під кожним кущиком нас чекає несподіванка, на кожній галявині – диво. Не вірите? Тоді подивіться на ось це дерево.
(На сосні сидять дві ворони: Каркуша і Карлуша)
5. Вправи для пальчиків в поєднанні з мовним матеріалом.
Мета: розвиток дрібної моторики рук.
Учні:
Ой у лісі дві ворони,
Дві ворони – каркарони
Кар та кар, кар та кар.
Влаштували тут базар
Кар та кар, кар та кар.
Логопед: Про що вони сперечаються? Каркуша і Карлуша отримали завдання від Діда Мороза прикрасити ялинку іграшками, в назві яких є звук «р». Але зла Баба Яга переплутала всі іграшки. Допоможемо Каркуші і Карлуші?
Діти: Так!
Віршик «Ялинка»
Гра «Прикрась ялинку»
Мета: Розвиток мислення, уваги, пам’яті. (Діти допомагають воронам, прощаються і йдуть далі)
Логопед: Чарівниця Зима розсипала навкруги сніжинки. Вони не прості, а чарівні. Сніжинки вміють промовляти різні слова. Зима дуже поспішала і забула надрукувати деякі букви в словах. Але ми впрораємось з завданням і вирушимо далі, на зустріч Зимі, так?
Учні: Да!
Вірш «Сніг кружляє»
Гра «Сніжинки»
Мета: корекція зорового сприймання, аналітико-синтетичної діяльності, логічного мислення. (Діти збирають паперові сніжинки, читають слова, придумують з ними речення)
6. Логопед: Подивіться, яка чудова ялинка, а під ялинкою сидить мишка і гірко плаче. Вона знайшла чарівну книжку, а прочитати її не може. Допоможемо їй?
Настала зима. Мороз прикрасив візерунками вікна. Замурував у лід ріки, озера, ставки. Надворі вітер. Зима морозна, але весела
Логопед: Ми прочитали текст. Про що ми читали? Придумаємо заголовок йому? (Зима)
Весела мишка дякує школярам, а ми на згадку про нашу зустріч подаруємо їй картинки зі звуком «р».
Гра «Підбери картинку»
Мета: вдосконалення навичок читання, розвиток зв’язного мовлення.
Логопед: Ось і підходить наша мандрівка до кінця (з’являється Зима). Ми подолали всі перешкоди, виконали всі завдіння і додали сил Зимі.
Зима: Щиро дякую вам, хлопчики й дівчата, за те, що ви додали мені сил і тепер ми радісно і весело разом зустрінемо новорічне свято.
Вірш «Сніг біленький»
Разом ми зустрінемо
Новорічний день (тихо, присіли)
Будем веселитися
І співать пісень (голосно, встали)
Мета: розвиток темпу мовлення, сили і висоти голосу
А тепер сідайте у літаки і летімо з вами до школи, до класу.
ІІІ. Підсумок заняття, оцінювання роботи дітей.
Діти, вам сподобалося заняття? Що ми робили?
Сьогодні добре працювали...
Домашнє завдання: вивчити скоромовку зі звуком «р»