Тема: Диференціація звуків П-Б

А.П. Савіна


Мета: Вчити дітей розрізнювати звуки П-Б на слух, визначати, які звуки є у назвах малюнків, якими звуками відрізняються пари звуків.

Розвивати фонематичний слух та сприймання.

Аналіз та синтез односкладового слова «бик».

Збагачення словникового запасу за темами: овочі, птахи, звірі.

Закріпити уміння дітей продовжувати речення за предметними картинками.

Утворення прикметників від іменників.

Узгодження числівників з іменниками вроді, числі відмінку.

Використання в мовно-віршованому мовленні прийменників: у, в, за.

Виховання у дітей інтересу до занять.

Розвиток уміння виконувати словникові інструкції, діючи за зразком логопеда.

Розвиток мислення, уваги.

Обладнання: фланелеграф, овочі зі звуками П-Б, картина потяг «Дружба» в якому їдуть птахи та звірі, семафорники жовтого та червоного кольору, м´яка іграшка Помідор, книга «Мова наших дітей» Г.С. Барищук с. 51, магнітофон, магнітофонний запис голоси птахів, пісня «Голубой вагон».

Хід заняття:

І. Організація

ДІТИ: Всі за столи ми сідаємо,

До роботи приступаємо.

ЛОГОПЕД: Щоб помилок уникати,

Треба пильність розвивати.

Повідомлення мети.

ЛОГОПЕД: Сьогодні ми з вами будемо вчитися визначати звуки П-Б в словах, розрізнювати їх на слух, відгадаємо загадки, пограємо в ігри: «Навпаки», «Семафор», «Живі звуки», «Потяг», «Хто де живе?», і ще багато цікавого чекає нас попереду.

А щоб в ігри нам пограти, у мандрівку слід рушати. Сідаємо на потяг і потяг відправляється.

ДІТИ: Потяг їде і шумить

Він колесами стучить

Чух-чух-чух.

ІI.

ЛОГОПЕД: Стоп, зупинка «Всезнайка».

ЛОГОПЕД: Буква до букви

ДІТИ: І виникло слово

ЛОГОПЕД: Слово до слова

ДІТИ: Звучить рідна мова.

ЛОГОПЕД: 3 чого складається слово?

З чого складається речення?

Як можна ділити слова?

Які ви знаєте звуки?

Які бувають приголосні?

Яких звуків більше голосних чи приголосних?

Які бувають букви?

III.

ЛОГОПЕД: А зараз наш потяг відправляється далі.

Грамзапис (Спів птахів).

ЛОГОПЕД: Де ми з вами опинилися?

ДІТИ: В лісі.

ЛОГОПЕД: Чиї голоси ви чуєте?

ДІТИ: Спів птахів.

ЛОГОПЕД: Без сокири і без рук, а дім свій будує? Хто це?

ДІТИ: Пташка.

ЛОГОПЕД: Який перший звук в слові пташка? Повторіть всі разом звук П. Який це звук?

ДІТИ: Приголосний, твердий, глухий.

ЛОГОПЕД: Відгадайте ще загадку:

Невеличка сніжно-біла

Що її в небесну шир

Люди радісно пускають

Сповіщаючи про мир

Кожний з вас цю пташку знає

її назву відгадає.

(Голуб)

ЛОГОПЕД: Який останній звук в слові? Повторіть всі разом цей звук. Який це звук?

ДІТИ: Приголосний, твердий, дзвінкий.

ЛОГОПЕД: Як можна перевірити, що він дзвінкий?

Діти відповідають.

ЛОГОПЕД: Рушаймо далі.

ДІТИ: Ось потяг наш їде.

Колеса стучать,

А в потягу нашому діти сидять

Чух-чух-чух.

ЛОГОПЕД: Стоп. Семафор сигнал дає - і потяг наш стає. Що таке семафор? Наш потяг зупинився біля поля.

Відкриває фланелеграф на якому овочі зі звуками П-Б (помідор, перець, буряк, картопля,капуста, цибуля, баклажан, гарбуз).

ЛОГОПЕД: Назвіть, що росте на полі?

ДІТИ: Овочі.

ЛОГОПЕД: Де ще ростуть овочі?

ДІТИ: На городі.

ЛОГОПЕД: Ви – маленькі семафорники, будете визначати звуки П-Б у словах.

Якого кольору у вас семафори?

ДІТИ: Червоного та жовтого.

ЛОГОПЕД: Коли в назві овочу ви почуєте звук П - підніміть жовтий семафорчик. Коли почуєте звук Б - підніміть червоний семафор.

Який семафорчик ви піднімете на звук П?

Який семафорчик ви піднімете на звук Б?

ЛОГОПЕД: Один, два, три, семафорчик підніми!

Діти по черзі називають картинки, визначають звук в слові, показують відповідний семафорчик.

Логопед підводить підсумки.

ЛОГОПЕД: А зараз продовжить речення. Я починаю, а ви закінчуйте речення назвами малюнків.

Господарка поклала в борщ ... (буряк, картоплю, помідор)

Господарка поклала в борщ ... (перець, цибулю, капусту)

(Друга дитина доповнює)

Мати зробила ікру з ... баклажанів

Я люблю їсти смажену ... картоплю

Сік роблять з ... помідорів

Дуже корисна каша з ... гарбуза

ЛОГОПЕД: Як називається каша з гарбуза? Гарбуз, а каша яка?

ДІТИ: Гарбузова каша.

ЛОГОПЕД: Як називається сік з помідорів? Як називається ікра з баклажанів?

Діти відповідають.

ЛОГОПЕД: Треба трохи відпочити

ДІТИ: Щось не хочеться сидіти.

Фізкультхвилинка під магнітофонний запис.

IV.

ЛОГОПЕД: Поки ви відпочивали, до нас ще один гість прийшов. Діти хто це?

(М´яка іграшка)

ДІТИ: Помідор.

ЛОҐ´ОПЕД: Це Сеньйор Помідор.

А чи вмієте ви в гру «Навпаки» грати, та склади називати? Ось зараз він і перевірить.

ЛОГОПЕД: Я буду називати склади зі звуком П, а ви будете називати склади зі звуком Б.

Обернені

ПА-БА АП-АБ

ПО-БО ОП-ОБ

ПУ-БУ УП-УБ

ПИ-БИ ИП-ИБ

ПЕ-БЕ ЕП-ЕБ

Звучить музика «Голубий вагон».

V.

Логопед вішає картинку на дошку: потяг, в якому їдуть звірі та птахи.

ЛОГОПЕД: Назустріч нашому потягу поспішає потяг «ДРУЖБА» .

ЛОГОПЕД: Хто веде потяг?

ДІТИ: Потяг веде машиніст

ЛОГОПЕД: Хто машиніст цього потягу?

ДІТИ: Машиніст потягу Мавпа.

ЛОГОПЕД: Який звук є в слові мавпа?

ДІТИ: П

ЛОГОПЕД: Скільки вагонів тягне потяг?

ДІТИ: Потяг тягне три вагони.

ЛОГОПЕД: Назвіть пасажирів першого вагону.

ДІТИ: В першому вагоні їдуть: папуга, горобчик.

ЛОГОПЕД: Назвіть хто вони такі?

ДІТИ: Птахи.

ЛОГОПЕД: Назвіть птахів зі звуком П. Назвіть птахів зі звуком Б. Хто їде в другому вагоні?

ДІТИ: В другому вагоні їдуть: зебра, жаба.

ЛОГОПЕД: Хто вони такі?

ДІТИ: Звірі.

ЛОГОПЕД: Який однаковий звук в цих словах?

ДІТИ: Звук «Б».

ЛОГОПЕД: Хто їде в третьому вагоні?

ДІТИ: В третьому вагоні їдуть: верблюд, бегемот.

ЛОГОПЕД: Який однаковий звук в цих словах?

Де живуть ці звірі?

Хто не встиг на потяг?

ДІТИ: Пес.

ЛОГОПЕД: Який перший звук в слові пес?

Як про нього можна ще сказати? Він хто?

ДІТИ: Собака.

ЛОГОПЕД: Який звук в слові собака? П чи Б?

ЛОГОПЕД: Потяг «ДРУЖБА» поспішає далі. Заплющить очі, ми в’їжджаємо в тунель.

ДІТИ: Наші очі відпочили, і ми їх відкрили.

ЛОГОПЕД: Ми зустріли з вами птахів і звірів. А чи знаєте ви де вони живуть? Хто де живе?

Мовно-віршована гра «Хто де живе?» Книга «Мова наших дітей» Г.С. Барищук с.51

ЛОГОПЕД: Білка селиться ... в дуплі

Їжачок ... у кублі

Вепр ... у хащах верболозу

Ведмедище ... у барлозі і.т.д.

Логопед підводить підсумок

ЛОГОПЕД: Відгадайте загадку:

Голодна мукає,

Сита жує,

Молоко всім дітям дає.

Хто це?

ДІТИ: Корова.

ЛОГОПЕД: Корова – вона, а він хто?

ДІТИ: Бик.

Діти ділять слово БИК на склади. Логопед назначає звуки (І, II, III)

Д/гра «Живі звуки». Діти замість фішок беруть букви.

ЛОГОПЕД: Подорож наша закінчилася. Потяг повернувся в д/с № 9.

VІ. Підсумок заняття

Діти визначають, що їм сподобалось, хто як відповідав на занятті.

загрузка...
 

Вгору