Пригоди звуків с-ш. Диференціація с-ш. 2 клас




Мета: Вчити учнів розрізнювати звуки с-ш за артикуляцією, на слух, у вимові та на письмі; удосконалювати навички звуко-буквенного аналізу слів. Розвивати фонематичні процеси, просторову орієнтацію, мислення, увагу; працювати над лексико-граматичною будовою мови; розвивати зв'язне мовлення учнів. 

Виховувати почуття любові до природи, тварин, птахів.

Хід заняття 

І. Орг. момент. 

Психологічна настанова. Позитивне налаштування на урок. Артикуляційна гімнастика.

ІІ. Актуалізація опорних знань. 

Визначити, який звук частіше повторюється у віршиках. 
Стоять під снігом сосни сонно,
Сидять на соснах снігурі.
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело з гори. 
(Н. Забіла)

Шило шубку Шурі шило, 
Шовком, шерстю шви обшило 
Вийшла шубка прехороша. 
Нашій Шурі на порошу. 
 (В. Ладиженець) 

 

ІІІ. Основна частина. 

Закріплення вимови звуків і букв с-ш. 
1. Повідомлення теми і мети заняття. 
2. Повторення характеристики та артикуляції звуків с-ш 

(на малюнках подані артикуляційні профілі). 
Язик вниз: са-са-са Язик вгору: ша-ша-ша 
Укусила ніс оса Пригоріла каша 
3. Зв'язок звуків з буквами. 
- Відгадайте, про яку букву йде мова у загадках. 
На хвості сорока звістку принесла: 
«Невідома буква у Буквар прийшла!» 
Засміялось сонце з висоти небес: 
«Дивна незнайомка – це буква «ес». (І. Макота) 
Камиші шумлять: шу-шу, 
Букву я нову пишу. 
Три стовпці, внизу межа – 
Ось і вийшла буква «ша». 
4. Бесіда з дітьми. 
- Яка зараз пора року? 
- Чи любите ви зиму? 
- Як взимку можна розважатися? 
- Послухайте, які пригоди трапилися з буквами с-ш. Набридло буквам с-ш сидіти вдома і вирішили вони здійснити подорож до зимового лісу, тому що там дуже гарно. Прийшли в ліс, а там ростуть великі дерева (діти піднімають руки вгору, показуючи дерева), подув теплий вітерець – закачались сосни (діти машуть руками і говорять: ш-ш-ш), подув холодний (діти: с-с-с). 
5. Гра на розвиток уваги «Пошук сніжинок». 
- Зима розсипала усюди сніжинки, давайте пошукаємо їх у класі. 
6. Розвиток фонематичного слуху. Діти визначають звуки с-ш у словах. 
- Звуки с-ш запрошують і вас до зимового лісу, але вони повинні знати, чи можете ви їх визначати у словах. На звук ш підніміть пальці рук вгору, на звук с – вниз). 
Сорока, зима, шишка, свищить, шумить, скаче, лисичка, сніг, шуба, сніговик, шапка… 
7. Читання складів і слів за таблицею. 
- Гуляли букви по лісу і побачили червоний замок, в якому жили голосні букви. Подружились вони з голосними і вийшли склади і слова. Давайте їх прочитаємо. 
8. Розподіл картинок на с-ш. «Посели тварин у хатинки». 
- Зустріли букви с-ш в лісі багато тварин і птахів, але подружились тільки з тими, у яких є звуки с-ш. вони вирішили їх поселити у хатинки (наочність). 
рись мишка 
лисиця шишкарик 
косуля кішка 
сорока 
синиця 
снігур 
- Визначіть, яке слово зайве? (кішка) 
9. Індивідуальна робота з картками. Підкреслити правильно написану букву. 
10. Пальцева моторика. 
11. Буквенний диктант. Визначити з слів та записати  букви с- ш. 
- Ще букви побачили багато слів із звуками с-ш і захотіли, щоб їх записали. 
Шишка, сова, шуліка, сосна, сніжинка, пороша, сніговий, шум, слизько, стовбур. 
12. Фізхвилинка. Промовляння чистомовок з рухами. 
Іс-іс-іс – ми ідемо в ліс. 
Сі-сі-сі – тихенько сіли всі. 
Шали-шали-шали – всі швиденько встали. 
Ишку-ишку-ишку – ми зловили шишку. 
13. «Погана звістка». 
- Прилетіла Сорока і повідомила, що по лісу йде Страховисько (діти закривають очі, а коли відкривають бачуть ляльку-страховисько). Воно звертається до дітей: 
- Я не пущу гуляти вас по лісу, спостерігати його чудову красу, якщо ви не виконаєте мої завдання. Я буду вам чинити різні перешкоди. 
14. 1 перешкода «Переплутались букви у словах». 
(букви треба поставити на місце). 
Ліш, шова, сиска, сар. 
15. 2 перешкода «Слова переплутались у реченні». 
Кішка ловить миску. 
Мама миє мишку. 
Пожежник носить кашку. 
Сашко з'їв каску. 
Кашка їла Машку. 
16. Загадки (записати слова-відгадки і зробити звуковий аналіз). 
Уночі гуляє, а вдень срочиває, 
Має круглі очі, бачить серед ночі. (сова) 
Ніби кішка та велика, 
Хижа ця тварина дика. (рись) 
17. Гра «Плутанина». (малюнки) 
18. «Ласкаві слова для Страховиська». 
- Щоб Страховисько став добрим, скажіть йому ласкаві слова. 
19. Гра «Магазин». 
- Давайте одягнемо Страховисько, подаруємо йому зимові речі зі звуками с-ш. 
Шапка, шуба, штанці, шарф, сорочка, светр 
20. Психогімнастика «Синичка». 
21. Бесіда з дітьми. 
- Як живеться птахам та тваринам взимку? 
- Де мешкають тваринки? 
- Де живуть птахи? 
- Букви побачили у лісі годівничку. 
- Хто її повісив? Навіщо? 
- Що клюють пташки? 
- Що треба робити, щоб допомогти маленьким друзям? 
22. Читання і переказ тексту про Ведмедика. 
23. Бесіда про допомогу тваринам. 
- Послухайте вірш і скажіть, що треба робити, щоб допомогти нашим найменшим друзям – тваринам? 
Холодно взимку зайчатам і білці, 
Песику в будці, в сараї корівці. 
Мерзнуть у котика лапки і вуха, 
Мерзне ворона в лиху завірюху. 
В будку Шарикові настеліть соломи, 
Зайчикові покладіть під кущик 
Кілька морквинок, листочок капусти. 
Теплу корівці поставте водичку, 
Птицям насипте крихт в годівничку. 
Як допоможете дружно, малята, 
Виживуть взимку птахи і звірята. 
24. «Прощання Страховиська». 
- Букви повернулись додому. Вони побачили в лісі багато цікавого, задоволені відповідями дітей. Букви і звуки будуть далі з вами дружити, а ви їх будете правильно вимовляти і писати.

IV. Підсумки заняття.

загрузка...
 

Вгору