Диференціація кінетично схожих букв б-д

Пономаренко В.А.



Мета
- логопедична: розвиток зорового сприйняття (гнозісу), у тому числі буквенного, розширення об'єму зорової пам'яті (розвиток зорового мнезісу), формування просторового сприйняття та уявлень, диференціація букв б-д і відповідних звуків; 
- лексична: збагачення словника з теми «Осінь. Птахи та тварини», розвиток зв'язного мовлення; 
- граматична: формування синтагматичних зв'язків слів, розвиток уміння будувати речення, добирати слова-ознаки; 
- виховна: виховувати уважне ставлення та любов до живої природи. 
Обладнання: картинки, картки, таблиці, мішечки з буквами, наочність «Осінні дерева».

Хід заняття 

І. Орг. момент. Психологічна настанова. 

Логопед: 
Холодно зараз в лісах і в лугах, 
Холодно зайчикам, лискам, птахам. 
Затишно й тепло в класі у нас. 
Доброго дня! Вітаю я вас. 
Діти: 
Буду я уважно слухать, 
Все, що треба, пам'ятать, 
Чітко, вірно говорити 
Намагатись більше знать.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети заняття. 

1. Загадка. 
Коли з дерев всі листочки злітають, 
Коли вже на Південь птахи відлітають, 
Коли небо сіре, холодний дощ ллється, 
Оця пора року як зветься? (Осінь) 
2. Бесіда з дітьми про осінь. 
- Яка зараз пора року? 
- Яка осінь? 
- Що відбуваєтся восени? 
- Які птахи залишились? 
3. Розвиток просторових уявлень. Гра «Де хто сидить?». 
- Подивіться на ці дерева (наочність). Які вони? На гілках сидять тварини, птахи і хвилюються, як їм пережити зиму. Де хто сидить? (відповіді дітей). Через два дні наступить зима. Що несе зима нашим маленьким друзям? 
4. Аналіз речення, записаного на дошці. 
Холобно й голобно дуде взимку тваринам. 
- Які букви заблукали? (б, д), (діти виправляюють помилки) 
Оголошення теми заняття: 
- Сьогодні ми будемо вчитися розрізнювати букви б-д на письмі й відповідні звуки. А допомагати в цьому нам будуть птахи та тварини, а які саме, відгадайте: 
В неї очі, мов горішки, 
Кожушина хутряна, 
Гострі вушка, наше ріжки, - 
У дуплі живе вона. (Білка)

Відгадайте, діти, 
Хто має носик-долото? 
Ним комах з кори виймає, 
Про здоров'я лісу дбає. (Дятел)

ІІІ. Робота над новим матеріалом. 

1. Аналіз таблиці (артикуляція, характеристика звуків, зоровий образ букв). 
2. Скоромовка: 
«Бегемот роззявив рот. Булку просить бегемот». 
3. Викласти букви б-д з мотузки. 
4. Робота з індивідуальними картками. Знайти правильно написані букви б-д серед інших обвести їх червоним та синім олівцем (розвиток зорового сприйняття). 
5. Графічний диктант. (завдання на розвиток уваги). Почувши у словах звуки б-д, записати букви б-д стрілочками ↑↓. (один учень працює біля дошки) 
Узимку день короткий. Зимове сонце майже не гріє. Птахи взимку перебираються до людського житла. Люди турбуються про маленьких друзів. 
6. Записати відповідні букви б-д під малюнками (індивідуальні картки). 
7. Робота з картками (вставити букви у слова). 
ка...ачок …арвінок сморо…ина 
помі…ор гвоз…ика …ереза 
…уряк чорно…ривець вер…а 
…аклажан …узок гра… 
ре…ька троян…а ке…р 
ци…уля куль…аба …ук 
8. Розвиток пальцевої моторики (У дітей мішечки з буквами. Потрібно за контуром визначити букві, які знаходяться у закритому мішечку). 
9. Гра на розвиток пам'яті та уваги «Сонечко спить» (Серед виставлених малюнків птахів та тварин діти повинні вгадати, якого малюнка не стало). 
10. Розподільний диктанат (Серед малюнків знайти назви тварин з буквами б-д і записати їх у два стовпчики). 
горобець деркач 
зубр удав 
голуб дрізд 
зебра ведмідь 
бегемот індик 
бобер лебідь 
11. «Виправ помилки» (таблиці). 
Наш Данило лісоруб. 
Він спиляв старезний Чуб.

У лісі навесні 
виріс Зуб із землі.

Мама з Бочками пішла 
По дорозі край села. 
12. Фіз. хвилинка. «Листочок». 
13. Таблиця «Скласти назви тварин з поданих букв».

ІV. Розвиток зв'язного мовлення. 

1. Розповідь за планом про дятла. Скласти речення з поданих слів. 
Сидить дереві на дятел. 
Міцний у дзьоб нього гострі і кігтики. 
Трудівник дерева оберігає невтомний. 
2. Усний опис білки за планом (план написаний на дошці): 
1. Де живе тварина? 
2. Зовнішній вигляд (розмір, опис тулуба, голови, лап, хвоста). 
3. Чим живиться? 
3. Самостійна робота учнів. Записати 3-4 речення про білочку. 
4. Питання до дітей. 
- Як треба ставитись до птахів і тварин? 
- Як їм можна допомогти взимку? 
- Яку користь приносять птахи? 
5. Складання прислів'їв та їх пояснення. 
Де багато пташок, там немає комашок.

Кожна пташка своїм носом годується.

V. Підсумки заняття. Оцінювання відповідей дітей.

загрузка...
 

Вгору