Заняття 33. Позначення м’якості приголосного звука знаком м’якшення у кінці слова. Лексична тема "Місяці року". Дієслова III особи множини

Т. Ярош


Мета: закріпити вміння правильно писати слова зі знаком м’якшення у кінці слова; актуалізувати знання учнів про назви місяців року; вчити утворювати дієслова III особи множини; розви вати увагу, пам’ять, логічне мислення.

Обладнання: цифровий ряд, таблиці з текстом.

Хід заняття

І. Організація дітей до заняття

ІІ. Розвиток фонематичних процесів

1.     Запам’ятовування слів із м'яким приголосним звуком [н'] у кін ці слова.

Сів Сень на пень. Просидів цілий день.

Уточнити, що після букви, яка позначає м’який приголосний у кінці слова, пишемо ь (знак м’якшення).

а)     На що схожий ь? Демонстрування букви ь:

Як спицю бабуся вколола в клубочок,

На букву став схожий м’який колобочок.

В. Гринько

б)    Слухання вірша, запам’ятовування слів з м’яким приголосним звуком у кінці слова.

Я - м’який знак,

Це повинен знати всяк.

Я - не літера нова,

Я пом’якшую слова.

А у слові “олівець”

Забігаю аж в кінець.

Г. Чубан

2.     Слухання і запис слів, у яких потрібно написати знак м'якшення у слова (зі звуко-буквеним аналізом).

Слон, пень, день, кіт, кінь, сіль, стіл, стілець, кабан, кріль, колос, лось, пилосос, карась, кріт.

III.  Робота за темою"МІСЯЦІ РОКУ"

Слухання вірша Марійки Підгірянки "Співанка про місяці".

Ой, місяць січень кличе мороза.

Морозить лиця, щипає носа.

А місяць лютий вітрами дує.

На водах з льоду мости будує.

Березень місяць льоди поломить,

Весняну пісню річка задзвонить.

Квітами квітень всіх привітає.

Усі садочки порозквітають.

Гей, травень прийде у дні чудові,

Простелить всюди трави шовкові.

А місяць червень луги покосить.

Червоним соком ягідки зросить.

А місяць липень гарячим літом

Обсипле липи пахучим цвітом

А місяць серпень серпом задзвонить,

Достиглий колос додолу склонить.

Вересень місяць добре ґаздує,

Овоч смачненький дітям дарує.

А місяць жовтень мряку розсіє,

В лісах, в садочках лист пожовтіє.

А листопад ~ той жалю не має –

З дерев останнє листя зриває.

А місяць грудень па радість людям

Сніжком присипле замерзле груддя.

  • Розподілити місяці за порами року і записати їх у зошит.

IV.   Закріплення вивченого матеріалу

1.     Словозмінювання, дієслова III особи множини.

  • Змінити слова за зразком: він — вони.

Зразок: пише - пишуть.

Ріже - ... , веде - ... , несе - ... , бере - ...

  • Вставити пропущені слова, скориставшись словами з довідки: Дрова ... пилкою.       Одяг ... голкою.

Зерно ... сівалкою.      Вулицю ... мітлою.

Землю ... плугом.        Гвіздок ... молотком.

Довідка: пиляють, підмітають, забивають, шиють, сіють, орють.

2.     Робота з прислів’ями.

  • Розкрити дужки, поставити дієслова у III особі множини теперішнього часу.
  • Як косарі сіно (косити), то дощів не (просити).
  • Ластівки низько (літати), дощ (обіцяти).

V.    Підбиття підсумків заняття

  • Згадати назви місяців, у яких в кінці слова треба писати ь (знак м’якшення).
загрузка...
 

Вгору