Заняття 37. Позначення м’якості приголосного звука ь у середині слова. Суфіксальне словотворення (суфікси -еньк-, -оньк ). Узгодження іменника з прикметником. Побудова речень за малюнками

Т. Ярош


Мета: вчити дітей правильно вживати ь (знак м’якшення) у середині слова, утворювати нові слова за допомогою суфіксів; учити будувати речення.

Обладнання: цифровий ряд, предметні й сюжетні малюнки, таблиці з текстом.

Хід заняття

І.     Організація дітей до заняття

II.    Розвиток фонематичних процесів

1.    Відгадування загадок. Виділення звука [л'] у словах-відгадках. Всіх уранці піднімає, хоч у нього рук немає. (Будильник)

Під нашим дахом морквина росте.

Сонце пригріє, вона упаде. (Бурулька)

  • Як вимовляється звук [л'] у цих словах? (М’яко.)

2.     Гра "Впіймай звук".

“Впіймайте” в долоньки м’який приголосний звук у середині слова.

Галка, галька, пеньки, пінка, пальма, пальці, гілка, пальто, письмо, колоски, яблунька, дівчинка.

3.     Гра "Магазин".

Учні “купують” лише ті речі, у назві яких пишеться знак м’якшення v середині слова.

Малюнки: альбом, пальто, апельсин, будильник, холодильник, і сарделька, парасолька, сільничка.

  • Зробити звуко-буквений аналіз цих слів.
  • Записати назви предметів, які “купили” після звуко-буквеного аналізу.

III.  Робота за темою"СУФІКСАЛЬНЕ СЛОВОТВОРЕННЯ".

1.     Змінювання слів за зразком.

Змініть слова за зразком та запишіть їх у зошити.

Зразок: новий - новенький (стільчик).

Білий - ... (бантик).

Гарний - ... (будиночок). Малий - ... (хлопчик).

Теплий - ... (кожушок). Смачний - ... (пиріжок).

  • Дібрати іменники до цих прикметників (вказані в дужках).

2.     Слухання вірша.

  • Запам’ятайте з віршика слова із суфіксом -еньк .

У Юрчика - малі ніжки, в бабусі - старенькі,

Підуть собі поволеньки у гай зелененький.

У Юрка - оченьки бистренькі, бачать крізь травичку –

Тут горбочок, там грибочок, там спілу суничку...

Марійка Підгірянка

IV.   Закріплення вивченого матеріалу

Складання речень за сюжетними малюнками та запитаннями логопеда.

  • Яка сорочка у Василька? Василька біленька сорочка.)
  • Яка бабуся ходить помаленьку? (Старенька бабуся ходить по маленьку. )

У якому пальті ходить Наталка? (Наталка ходить у тепленькому пальті.)

Яку сукню одягла Галинка? (Галинка одягла гарненьку сукню.

V.  Підбиття підсумків заняття

1.  Гра "Хто більше?"

Придумати і назвати якнайбільше слів із знаком м’якшення її середині слова.

За допомогою якої частини слова утворилися нові слова? Виділіть суфікси.

загрузка...
 

Вгору