Тема: Прийменник без (на, біля)

Добриніна С.М.


Мета: Сформувати поняття про змістовне (семантичне) значення прийменника.

Навчальна: Учити учнів виділяти і називати прийменник без у різних словосполученнях, реченнях, складати речення по двох опорних словах і задан.прийменнику, додавати в речення та словосполучення пропущений прийменник.

Розвиваюча: розвивати психологічний базис мовлення (логічне мислення, просторову уяву).

Корекційна: Удосконалити навички правильного мовленнєвого дихання, чітких артикуляційних рухів, фонематичних процесів, чуття ритму, темпу мовлення.

Обладнання-. Мовленнєва гра “Що без чого?” “Додай пропущений прийменник”, малюнки.

Хід заняття.

І. Оргмомент.

Логопед:

Загадка: Виводить букви і слова

Ота цікава штучка

В руці виблискує здаля

Нова, цікава...               (Ручка)

Логопед слідкує за правильною вимовою звука “р”.

II.   Оголошення теми заняття.

Логопед: - Сьогодні ми з вами познайомимось з коротеньким словом

Без.

1. М/гра “Що без чого?” - за малюнками.

-   (білка без хвостика, паровоз без вагонів).

2.   Працюємо далі. Перед вами лежать конверти, в них слова. Складіть з цих слів словосполучення із словом Без.

Діти: - Машина без колес.

Стіл без ніжки.

Дерево без листя.

Літак без крила.

Логопед: - Яке коротке спільне слово було у відповіді кожного з вас?

-  Без.

Логопед: - Так, ви вірно визначили - слово Без, прийменник.

-         Як прийменник пишеться з іншими словами?

-         Окремо.

-         Чому?

-         Тому що між прийменником і словом, до якого він відноситься, можна вставити слово.

Стіл без однієї ніжки. Дерево без одного листочка.

3.   Дихальні вправи - відпрацювання плавного видоху “Задуй свічку”, “Загоніть м’яч в ворота”
4. Артикуляційні вправи на закрплення звука “р”.

1) Грибок

Барабанщик

балалайка.

2) Вимова жарчівливих скоромовок:

Ра-ра-ра - весела гра Ро-ро-ро - нове перо ру-ру-ру - зошит беру.

5.          Логопед: - Добре! Слідуюче завдання, скласти речення із словосполученнями: на гілку, ворона; без, дозволу, ручка; школа, біля, берізка:

Діти:

-         На гілку сіла ворона.

-          Сергій без дозволу взяв ручку.

-         Біля школи росте берізка.

Логопед: Назвіть в цих реченнях тільки прийменники.

-   На, Без, Біля.

6.   Запишіть ці речення в зошити і підкресліть прийменники.

-         Як прийменники пишуться зі словами?

-          Окремо.

7. Фізхвилинка.

Що це за зима без снігу? (Розводять руки в сторони)

Що це за хата без тепла? (Роблять дах над головою)

Що це за дерево без листя? (Руки пднімають вгору)

Що це за білка без дупла? (Показують білочку долонями).

8.   Мовленнєва гра “Додай пропущений прийменник В, У, На, Без, Біля. Логопед говорить речення і демонстреє їх діями, діти закінчують речення, називають прийменник.

-          Олівець лежить (біля) пеналу.

-          Олівець лежить (на) пеналі.

-         Ваня носить олівці та ручки (у) пеналі, а Сергій (без) пеналу.

Логопед: - У, В, Без, На, Біля - це слова які допомогли нам скласти речення, зрозуміти його зміст. Прийменники пишуться з іншими словами окремо.

9. Робота з текстом (“Зима”).

Змінив свій вигляд ліс. Дерева стоять без листя, галявини без трави. Снігом вкрито все навкруги.

-         Про яку пору року розповідається в тексті? (Зима).

Читання учнями ланцюжком.

-         Придумайте заголовок до тексту?

-          Скільки речень у тексті? (3)

-         Про що говориться у першому реченні? у другому ? у третьому?

-          Скільки слів у другому реченні?

-         Яке найкоротше слово?

-         Назви це слово.

-         Як пишеться це слово з іншими словами?

ІІІ. Підсумок заняття.

Логопед: - Що ми з вами робили на занятті?

Діти:

-         Читали, говорили, виконували дихальні та артикуляційні вправи, складали речення, писали в зошитах, читали текст.

-         Які коротенькі слова ми вивчали?

-         Без, У, В, На.

-         Для чого вони потрібні нам?

-         Для зв’язку слів у реченні. Вони допомагають зрозуміти розташування речей у просторі.

Логопед: - Так, ми вчились вірно говорити, читати, давати відповіді на запитання

загрузка...
 

Вгору