Заняття 74. Диференціація звуків [г] - [х], [г’] - [х’]. Синоніми (прикметники). Правопис дзвінких і глухих приголосних у кінці слова

Т. Ярош


Мета: вчити дітей розрізняти звуки [г] - [х] і букви г, х на письмі; вчити добирати синоніми до прикметників; розвивати фонематичне сприймання.

Обладнання: цифровий ряд, предметні малюнки, плакати із завданнями.

Хід заняття

І.  Організація дітей до заняття

ІІ. Розвиток фонематичних процесів

1.  Відгадування загадок.

В теплий дощик народився, парасолькою накрився.

Може б з лісу пострибав, якби другу йогу мав. (Гриб)

  • ·Горя не знаю, а гірко плачу. (Хмара) Виділіть перший звук у словах-відгадках.
  • ·Порівняйте звуки [г] - [х]; [г] - приголосний, дзвінкий; [х] приголосний, глухий.

2.     Порівняння слів-паронімів.

  • ·Запишіть слова-пароніми у зошити.

Голод - холод, гол - хол,

Гліб - хліб, годити - ходити.

3.     Слухання вірша.

  • ·Послухайте вірш, запам’ятайте слова зі звуком [г], [х]:

Запитав у Зіни Гліб:

Звідкіля береться хліб?

Розвела руками Зіна:

- Звідкіля ж? Із магазину.

Є. Бандуренко

4.     Придумування слів на заданий склад.

Га - газета, галка, Галя, гараж, гайка.

Ха - хата, халат, халва, характер, хаща.

Го - голова, город, голос, голуб, гора.

Хо - холод, хор, хобот, ходити, ховати.

5.     Робота з текстом.

  • ·Вставити пропущені букви г або х у словах.

Завдання на плакаті.

..орі.., ..оро.., ,.лу..ий, ..овра.., ..еоло.., ..ео..рафія, ,.ри..орій.

6.     Утворення однини від множини.

  • ·Згадати, що дзвінкі приголосні в кінці слова не оглушуються

 Завдання на плакаті.

Береги - берег, пироги - ... , вороги - ... , плуги -... , подвиги - ... , крути - ... .

Лопухи - лопух, птахи - ... , запахи - ... , поверхи - ... , пастухи - ... , кожухи - ... .

III.  Закріплення вивченого матеріалу

1.     Добір синонімів до прикметників.

Ароматний - ... (запашний, пахучий).

Спокійний - ... (сумирний, лагідний).

Сильний - ... (потужний, могутній).

Насуплений - ... (невеселий, похмурий).

Гарний - ... (приємний, вродливий).

Сміливий - ... (відважний, хоробрий).

Неспокійний - ... (нестриманий, невгамовний).

Нездоровий - ... (кволий, хворий).

Невідомий - ... (таємничий, загадковий).

2.     Диктант.

Летів горобець через верхній хлівець.

Ніс туди гороху і нам дав потроху.

IV. Підбиття підсумків заняття

  • ·Згадати слова, в яких одночасно зустрічаються звуки [г] і [ х ].
загрузка...
 

Вгору