Заняття 88. Звуки [ш], [ш’] та буква ш у середині слова. Лексична тема "Дерева, кущі, квіти". Суфіксальне словотворення, чергування при голосних. Родовий відмінок однини іменників жіночого роду

Т. Ярош


Мета: вчити дітей писати слова із буквою ш у середині слова; навчати суфіксального словотворення, збагачувати словниковий запас; учити утворювати родовий відмінок іменників; розвивати фонематичне сприймання, пам’ять, увагу, мислення.

Обладнання: цифровий ряд, предметні малюнки, плакати із завданнями.

Хід заняття

І. Організація дітей до заняття

ІІ. Розвиток фонематичних процесів

1.     Слухання скоромовки.

Тишком-нишком вийшла мишка.

Який звук повторюється в кожному слові, на якому місці він стоїть?

2.     Знаходження місця звука [ш] у словах за цифровим рядом. Шашки, шашіль, шершень, швидше, шершавий, шипшина, по душка, волошка, фартушок.

3.     Розгадування ребуса.

_иша. З “т” - скрізь тихо, з “м” - для продуктів лихо: погризе, ще й у нору занесе. (Тиша, миша)

4. Запис слів у три колонки.

Цифри 3, 4, 5 означають місце звука [ш] у слові

ш - 3

ш - 4

ш - 5

лоша

афіша

порошок

миша

локшина

ромашка

мішок

Шипшина

подушка

кошик

груша

волошка

 

5. Суфіксальне словотворення.

• Утворити нові слова.

Зразок: пух - пушок, дах - дашок.

Цвях - ... , штрих - ... , горіх - ... , фартух — ... , лопух - ... , кожух - ... , ховрах - ..., капелюх - ... .

III. Робота за темою"ДЕРЕВА, КУЩІ"

Назвати за малюнками дерева, кущі, квіти зі звуком [ш] у середині слова.

  • ·Груша, вишня, черешня, каштан, шипшина, ромашка, волошка, конюшина.
  • ·Утворити родовий відмінок однини іменників жіночого роду (закінчення -а, -я). Після м’яких приголосних та ж, ч, ш . Закінчення -і, після твердих приголосних - закінчення -и.

Є Немає Зразок: груша - груші.

Вишня - ... , волошка - ... , ромашка - ... , черешня - ... , шипшина — ... , конюшина — ... .

IV.   Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з текстом.

  • ·Розкрити дужки, записати речення.

У моєму букеті немає (ромашка) і (волошка).

Біля (груша) росте пишний кущ (шипшина).

Бджоли збирають мед з (конюшина).

До (вишня) і (черешня) веде доріжка.

V.    Підбиття підсумків заняття

  • ·Згадати назви дерев і рослин, у яких звук [ш] у середині слова.
 

Вгору