Диференціація [Л] — [Р] у середині слова

С Я. Осудар


Граматична тема. Словосполучення Словникова робота: Варан — велика ящірка.

Мета:

  • Учити правильно промовляти і розрізняти [л] — [р] у середині слова.
  • Розвивати:

фонематичні процеси;

навички звуко-буквеного аналізу і синтезу слів;

пам´ять, увагу, мислення;

моторику.

  • Виховувати почуття колективності.

Обладнання:

  • демонстраційне зображення літер «еЛ», «еР», профілі артикуляції [л], [р], сигнальні букви;
  • лічильні палички;
  • м´яч;
  • таблиці складів, слів;
  • будиночки;
  • графічні схеми речень;
  • предметні малюнки (телефон, вулик, килим, жолуді, мило, жирафа, перець, кури, сорока, кукурудза).

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Пальчикова гімнастика

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми

Логопед пропонує дітям пригадати, які звуки вони вчаться розрізняти.

2. Розвиток фонематичного слуху Гра «Впіймай і полічи»

Опис гри. Логопед читає вірш. Діти, почувши [л], викладають на парті зелені палички, почувши [р], — червоні.

1- й варіант

Над малинкою хмаринка,

Під хмаринкою Маринка.

Рве у кошичок Маринка

Спілу ягоду — малинку.

2- й варіант

Піднімають сигнальні букви.

Одягла горобина

Червоні сережки

Та до сукні пришива

Сонячні мережки.

І у воду з бережка

Гілки нахилила,

Навіть вітер їй сказав:

— Ти є дуже мила!

3. Читання складів із дошки чи таблиці

АЛА — АРА ОЛО — ОРО УЛУ — УРУ ЕЛЕ — ЕРЕ ИЛИ — ИРИ

4. Гра з м´ячем «Назви склад»

Опис гри. Діти стають півколом. Логопед кидає м’яч дитині, називає склад із [л]. Дитина промовляє цей склад із [р] та повертає м’яч логопеду.

5. Читання слів за схемами

Схеми для читання Схеми для читання

6. Фізкульхвилинка

7. Робота з предметними малюнками

На дошці викладені малюнки: телефон, вулик, килим, жолуді, мило; жирафа, перець, кури, сорока, кукурудза.

1) Назвати малюнки за логопедом і самостійно.

2) Гра «Посели малюнки в будиночки».

Опис гри. Логопед пропонує дітям «поселити» малюнки у відповідні будиночки, назвати місце [л], [р] у словах-назвах малюнків, назвати їх порядковий номер; назвати одно-, дво-, трискладові слова.

8. Розвиток уваги — гра «Чого не стало?»Розвиток аналізу слів — гра «Поламані слова»

Опис гри. Логопед пропонує утворити правильні слова:

ЛЕ

ФОН

ТЕ

РУ

КУ

ДЗА

КУ

РО

КА

СО

ЛИМ

КИ

ЛУ

ЖО

ДІ

РА

НЯ

ЧЕ

ЛИК

РАВ

9.Робота з реченнями

Логопед пропонує дітям добрати до графічних схем відповідні речення, записати їх у зошит.

Р________ __Л_______ ____Р______ Роман зловив коропа.

__ ____Р____ Р_________ __Л______ У парку ростуть клени.

___Р___ Р______ ___ ____Л____ Береза росте за склом

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА Підведення підсумків заняття

 

Вгору